Swoją popularność Owczarki niemieckie zawdzięczają nie tylko urokliwym, przyjemnym wyglądem, ale także niezwykłą siła charakteru, wiernością i zdolnością do szybkiego uczenia się. Historia Owczarka niemieckiego pokazała nam, że pies ten potrafi dostosować się do rozmaitych warunków, a jego elastyczna i podatna na szkolenia osobowość sprawia, że Owczarek niemiecki z niezwykłą łatwością potrafi odnaleźć się w rozmaitych rolach. Ponadto, według wzorca FCI, Owczarki niemieckie powinny charakteryzować się pewnością siebie, odwagą, oddaniem dla swego właściciela. Aby Owczarek niemiecki pozostał statecznym, zrównoważonym psem; ważne jest aby zadbać, zwłaszcza w przypadku tej rasy, aby pies nie pozostawał w izolacji, potrzebuje ciągłego kontaktu z członkami rodziny. Agresja, histeryczność czy też nadmierna bojaźliwość Owczarków niemieckich to przede wszystkim błędy w tresurze i socjalizacji.

Na szczególne zainteresowanie zasługuje fakt, że bardzo rzadko spotykane Owczarki niemieckie o umaszczeniu całym czarnym, cechują się niezwykłą inteligencją zauważalnie przewyższającą inteligencję osobników innych ras, a nawet przedstawicieli tej samej rasy. Warto zwrócić uwagę, iż nie jest to osobna rasa, ale jedynie rzadki rodzaj umaszczenia...

Odpowiednio wyszkolony Owczarek niemiecki, szczęśliwy i stabilny emocjonalnie, przyniesie nam bez wątpienia ogromną dawkę radości i zadowolenia.

Prawidłowo zbudowany i odpowiednio kątowany Owczarek niemiecki porusza przestrzennym i niskim kłusem, o dużym poziomie wytrzymałości. Harmonijna budowa Owczarka niemieckiego, prawidłowa długość kończyn pozwala na dobry wykrok kończyn przednich i daleki zasięg kończyn tylnych, przy zachowaniu stabilnej linii grzbietu. W ruchu, głowa Owczarka jest wysunięta do przodu, ogon lekko wzniesiony, ale nigdy ponad linię grzbietu, która z kolei powinna bez większych problemów płynnie przebiegać od końca uszu aż po kraniec ogona. Niewskazane jest zbyt głębokie kątowanie kończyn tylnych, ma to zły wpływ na wytrzymałość i stabilność ruchu Owczarka niemieckiego.

Wszelkie odchylenia od wzorca Owczarka niemieckiego zarejestrowanego w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej – FCI, powinny być uznawane za wady i oceniane przez ekspertów w zależności od stopnia nasilenia.

Wady duże:
Do wad Owczarka niemieckiego, które mają duże znaczenie zaliczamy wszelkie odchylania od wzorca mające znaczny wpływ na użytkowość psa; a także uszy nisko osadzone, miękkie bądź załamane na końcach. Jak również znaczne braki w pigmentacji oraz wyraźne zaburzenia harmonii budowy.
Wady uzębienia:
Wady uzębienia Owczarka niemieckiego takie jak braki zębowe czy wszelkie odchylenia od zgryzu nożycowego nie są wadami dyskwalifikującymi.
Wady dyskwalifikujące:
Do wad dyskwalifikujących zaliczamy lękliwości psa i gryzienie ze strachu, oraz wyraźne wady w budowie, a także albinizm, maść białą (także z czarnymi pazurami i nosem), ślady korekcji uszu lub ogona, wysokość większą nawet o 1cm od podanej wzorcowej. Wady dyskwalifikujące Owczarka niemieckiego to także stwierdzenie dysplazji w stopniu ciężkim, wnętrostwo (niezstąpienie jednego lub dwóch jąder do worka mosznowego), niedostateczne rozwinięte lub niejednakowe jądra, brak trzech lub większej ilości zębów lub brak jednego przedtrzonowca P3 i jeszcze jednego zęba, brak kła, przedtrzonowca P4, trzonowca M1 lub M2, a także nieprawidłowy zgryz; tyłozgryz większy niż 2mm oraz przodozgryz. Wady dotyczące okrywy włosowej Owczarka niemieckiego takie jak prosty włos pozbawiony podszerstka, czy włos długi bez podszerstka, rozdzielający się na grzbiecie i formujące kępki wokół uszu na tylnych stronach kończyn oraz na ogonie to także wady dyskwalifikujące.