Dysplazja stawu biodrowego

Objawy dysplazji

Objawy dysplazji mogą objawić się w różnym wieku psa, w zależności od jej nasilenia. W przypadku ciężkiej dysplazji pierwsze objawy możemy zaobserwować już w 3-4 miesiąca życia Owczarka, natomiast przy postaci lekkiej może ona przez wiele lat nie dawać żadnych oznak i ujawnić się dopiero w wieku 4-5 lat. Najczęściej zauważalne objawy jednak występują u psów w wieku 6-12 miesięcy.
A należą do nich:

- kulawizna jednej lub obu tylnych kończyn
- ostrożne wstawanie, kładzenie się
- sztywny chód, krótki wykrok
- problemy ze wskakiwaniem (np. do samochodu)
- bieg na „zajączka” - odbijanie się z obu kończyn jednocześnie
- problemy z poruszaniem się po odpoczynku (np. rano)
- niechęć do poruszania się i zabawy
- sztywność kończyn
- pogłębianie się kulawizny po wysiłku

Zapobieganie

Zapobieganie dysplazji możemy zacząć już na poziomie zakupu pieska, dokonując odpowiedniego wyboru hodowli Owczarka niemieckiego. Koniecznie musimy omijać wszelkie pseudohodowle. Poważny hodowca powinien posiadać do wglądu wyniki prześwietleń rodziców szczeniaka, którego chcemy zakupić. Jeśli rodzice są wolni od dysplazji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że potomstwo nie zachoruje, ale stuprocentowej pewności nigdy dać nie można. Dlatego jeśli zdecydujemy się już na zakup Owczarka z odpowiedniej hodowli, pamiętajmy, że duża rola w zapobieganiu dysplazji leży też po naszej stronie. Jako właściciele młodego Owczarka niemieckiego, powinniśmy zwrócić uwagę na racjonalne żywienie, absolutnie nie powinniśmy doprowadzić psa do stanu nadwagi czy otyłości; co bardzo obciąży jego stawy. Zanim nasz pies nie ukończy 10 miesięcy, nie należy go także zbytnio forsować na spacerach, bieganie przy rowerze i skoki trzeba sobie odpuścić dopóki nasz Owczarek trochę podrośnie. Malutkiemu szczeniaczkowi nie można także pozwalać na chodzenie po schodach. Możemy także wprowadzić do psiej diety specjalne preparaty mineralno – witaminowe, ale oczywiście przy konsultacji i pod czujnym okiem specjalisty.

Leczenie dysplazji

Badanie w kierunku dysplazji stawu biodrowego powinno wykonać się, gdy zauważymy pierwsze objawy u naszego psa, albo profilaktycznie, jak najwcześniej, około 4-5 miesiąca życia naszego psiaka. Dysplazje stawu biodrowego diagnozujemy na podstawie badania klinicznego i zdjęć RTG. Takie wczesne badanie pomoże lekarzowi wychwycić wszelkie nieprawidłowości i zastosować ewentualne leczenie. Jednak dopiero po zakończeniu rozwoju stawu biodrowego (18-24 miesiące) po powtórnym badaniu można całkowicie wykluczyć dysplazję stawu biodrowego.

Jak wygląda leczenie dysplazji?
Leczenie można podzielić na dwie grupy: zachowawcze (nieoperacyjne) i operacyjne. Wybór leczenia zależy oczywiście od stopnia rozluźnienia stawów biodrowych i zmian zwyrodnieniowych, oraz w jakim wieku choroba została zdiagnozowana.

  • Leczenie zachowawcze(nieoperacyjne):
  • Ten rodzaj leczenia stosuje się u psów, u których objawy nie są bardzo widoczne; celem którego jest przede wszystkim walka z bólem i hamowanie procesów zwyrodnieniowych. Terapia polega na utrzymywaniu optymalnej wagi psa, zlikwidowaniu ewentualnej otyłości bądź nadwagi, kontrolowaniu jego aktywności nie obciążającej stawów (dobrą metodą jest pływanie), stosowaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz preparatów ochraniających chrząstkę stawową, zaleconych przez lekarza weterynarii.
  • Leczenie operacyjne:
  • O metodzie leczenia operacyjnego decyduje lekarz biorąc pod uwagę stopnień zmian zwyrodnieniowych w psim stawie i koszt danego zabiegu a przy tym możliwości finansowe właściciela.