Kim są rzeczoznawcy samochodowi?

Kim są rzeczoznawcy samochodowi?

Jeśli miałeś stłuczkę lub wypadek firma ubezpieczeniowa często również o dokumentację zdjęciową powstałych szkód. Wtedy jej pracownik może odpowiednio ocenić powstałe szkody i zadecydować o wysokości wypłaconego odszkodowania. Czasem ten pracownik przyjeżdża na miejsce i tam ocenia stan naszego samochodu.

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym?

rzeczoznawca samochodowyOd decyzji pracownika zawsze można się odwołać i skorzystać z pomocy swojego, niezależnego eksperta. Z usług takich osób najczęściej korzystają kierowcy, którzy mają poczucie, że wyceniona wartość uszkodzeń w ich samochodzie została zbyt nisko oszacowana. Rzeczoznawca samochodowy może również sprawdzić, czy i jak auto było uszkodzone i jak to wpłynęło na jego wartość. Sporządza też kosztorys naprawy po wypadku. Nie każdy może nim zostać, bo jest to zawód regulowany. Oznacza to, że należy spełnić szereg wymagań, a także zdać egzamin państwowy. Wśród wymagań znajdują się: min. Średnie wykształcenie związane z branża motoryzacyjną i minimum dwuletnie doświadczenie w pracy w tej branży. Dodatkowo należy posiadać prawo jazdy kategorii A, B, C lub C1 i zaświadczenie o niekaralności. Oprócz tego kandydata czeka też półtoraroczny kurs i zdobycie certyfikatu. Dopiero wtedy może być wpisany na listę rzeczoznawców samochodowych prowadzoną przez Ministerstwo Transportu. Rzeczoznawca samochodowy powinien zagłębić się w historię motoryzacji, technikę samochodową, ruch drogowy i rekonstrukcje zdarzeń drogowych oraz wycenę wartości oraz koszty i jakość napraw pojazdów.

Z pomocy takich fachowców można skorzystać również, jeśli planujemy sprzedaż lub kupno samochodu. Dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy powie on nam czy samochód jest bezwypadkowy oraz co było w nim uszkodzone. Pomoże ustalić cenę sprzedaży samochodu. Warto też skorzystać z jego pomocy, jeśli nie zgadzamy się z wysokością wypłaconego nam odszkodowania.