Sprzęt i meble laboratoryjne

Sprzęt i meble laboratoryjne

W miejscach, gdzie często pracuje się z substancjami żrącymi, muszą istnieć odpowiednie zabezpieczenia, aby chronić się przed ich szkodliwym działaniem. Są to przede wszystkim meble oraz akcesoria laboratoryjne przystosowane do pracy z niebezpiecznymi kwasami czy zasadami. Poniżej postaram się napisać o tym kilka słów.

Meble odporne na kwasy i zasady 

meble odporne na ciecze żrąceSzafki, stoły czy blaty w laboratoriach musza być wykonane ze specjalnego materiału, który będzie odporny na wszelkie substancje chemiczne, szczególnie te żrące. Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji takich mebli, zaraz obok polietylenu, jest polipropylen. Jest to tworzywo sztuczne, które zachowuje swoje właściwości nawet po znacznym podgrzaniu. Przedmioty wykonane z polipropylenu są odporne na działanie większości substancji chemicznych, nawet kwasów czy zasad. To bardzo istotne, zwłaszcza jeśli chcemy otrzymać z niego meble odporne na ciecze żrące czy rozpuszczalniki. Z polipropylenu można wykonać szafki, w których przechowuje się kwasy, zasady czy sole. W przypadku wylania się takiej substancji możemy mieć pewność, że nie uszkodzi ona mebli i nie spowoduje zagrożenia dla większej powierzchni czy ludzi obecnych w laboratorium. Polipropylen to także dobry materiał na blaty i stoły laboratoryjne, ponieważ nie chłonie wody i wilgoci. Dlatego można myć go bez najmniejszego problemu czy odkażać za pomocą alkoholu. Można także bez konsekwencji stosować na nim rozpuszczalniki organiczne.

Meble w laboratoriach chemicznych muszą spełniać wiele norm, aby można było w nich bezpiecznie przechowywać odczynniki czy substancje żrące. Wykonane są najczęściej  z polipropylenu, który odporny jest na działanie kwasów, zasad, soli czy rozpuszczalników. Czyni go to najlepszych materiałem na meble laboratoryjne, które zabezpieczą pracowników przed wydostawaniem się niebezpiecznych substancji.

Następny wpisRead more articles